• English Website
 • 0%
  سرمایه‌گذاری خطرپذیر (خرید، ارتقا و فروش بنگاه)

  سرمایه‌گذاری خطرپذیر (خرید، ارتقا و فروش بنگاه)

  صندوق نانو در راستای مأموریت خود اقدام به سرمایه‌گذاری خطرپذیر می‌نماید. هدف سرمایه‌گذاری جسورانه، تأمین سرمایه لازم برای شرکت‌ها و کسب‌وکارهایی است که امکان توسعه و رشد بالقوه بالایی داشته اما به دلیل کمبود منابع مالی و مدیریتی لازم این فرایند انجام نشده است. سرمایه‌گذار جسورانه با توان مالی و مدیریتی خود، ضمن در اختیار گرفتن بخشی از سهام شرکت، به بازسازی، نوسازی و توسعه فرایند آن کسب‌وکار اقدام کرده و باعث ایجاد ارزش‌افزوده بالا می‌شود. البته خطرات و چالش‌هایی نیز وجود دارد و ازاین‌رو معمولاً سرمایه‌گذاران خطرپذیر ترجیح می‌دهند که ریسک سبد سرمایه‌گذاری خود را حداقل نمایند. صندوق با علاقه و جدیت در این حوزه وارد شده و تاکنون در سه زمینه نیز سرمایه‌گذاری کرده است.

  صندوق علاقه‌مند است با صاحبان کسب‌وکارها تعامل کرده و بهترین مدل تأمین مالی را به آن‌ها ارائه نماید و با توان و ابزارهای خود نیز بیشترین تأثیر را در بهینه‌سازی توان بنگاه صرف نماید. بدیهی است مدل ورود صندوق در این کسب‌وکارها به‌صورت دائمی نبوده و صندوق بر اساس راهبرد خروج خود، سعی در فروش سهم خود بعد از ارتقا بنگاه می‌نماید. مدل کسب‌وکاری صندوق، ورود به شرکت، ارتقا آن و سپس خروج از آن است.

  این مدل برای برخی کسب‌وکارهای موجود که به هر دلیل با چالش‌های مالی و مدیریتی دچار بحران شده‌اند نیز کارایی دارد. صندوق علاقه‌مند است ضمن تأمین مالی این نوع بنگاه‌ها و حل مشکلات آن‌ها، اقدام به تقویت و توسعه آن‌ها نموده و سپس با استراتژی مشخص خود، از آن‌ها خارج شود. ازاین‌رو سهامداری در شرکت‌های با توان بالقوه (خرید بخشی از شرکت از طریق تأمین مالی) و سپس توسعه بنگاه و رفع چالش‌های آن‌ها و سرانجام فروش سهم خود در بنگاه، مدل ورود و خروج صندوق در حوزه سرمایه‌گذاری جسورانه است. از این منظر خرید، ارتقاء و فروش بنگاه معنادار خواهد بود.